Пилатес с Гергана Колева
Тренировки по пилатес в град Пловдив
Днешната стаия е за любителите на така наречените „фрешове“. Ето ви списък на някой от най-обичаните сокове и за ползата върху организма ви от тях:
– Доматеният сок е богат на соли и микроелементи. В него се съдържат особено големи количества от витамините А и С – антиоксиданти, забавящи стареенето на клетките и укрепващи имунната система.
– Сокът от цвекло се смята за „сока за жените“. Той е полезен също при запек, малокръвие, болести на сърцето и стомашно-чревния тракт, за намаляване на кръвното налягане. Употребата му трябва да започне с приемане на малко количество (по 1 с.л.) или в смес с други сокове, например със сок от моркови, като постепенно се намалява количеството на сока от моркови.
– В гроздовия сок се съдържа значително количество захар и калий. Препоръчва се при нервно изтощение и отпадналост. Тъмните сортове грозде имат вещества, понижаващи риска от сърдечни заболявания. Редовният прием понижава нивото на холестерола и кръвното налягане. В гроздето се съдържат много органични киселини – ябълчена, винена, лимонена, фосфорна и др. Те стимулират всички етапи на обмяната, затова гроздето и неговият сок се препоръчват при безапетитие, при стомашно-чревни възпаления (предимно сокът), при чернодробни и жлъчни възпаления, при запек. Гроздето укрепва нервната система, стените на кръвоносните съдове, костите, ноктите, подобрява зрението. Наличието на много калий подкрепя сърдечния мускул, отделя излишните течности, затова гроздето и сокът му се препоръчват при високо кръвно налягане, прекарани инфаркти, атеросклероза, артрити, подагра, камъни в бъбреците или в жлъчния мехур. Магнезият, калцият, фосфорът и желязото помагат за лечение на рахит, за изграждане на младите кости и зъби, предпазват от анемия. Багрилоподобните вещества в гроздето имат съдоразширяващ ефект, което предпазва от инфаркт. Гроздовият сок притежава също така бактерициден, диуретичен, слабителен, потоотделящ, отхрачващ ефект. Има много добро действие при подагра, пясък в жлъчния мехур, мигрена и артритни заболявания.
Не се препоръчва гроздов сок при гастрит с повишена киселинност, язва на стомаха, киста на дванадесетопръстника, захарен диабет, затлъстяване, хронични възпалителни процеси в белите дробове. Не е желателно да се употребява гроздов сок и при склонност към метеоризъм.
– Портокаловият сок има антиканцерогенни свойства, открити още в средата на миналия век.
– Сокът от краставици нормализира кръвното налягане и сърдечната дейност, подобрява състоянието на зъбите, венците, ноктите и косата, помага при ревматизъм, атеросклероза, пародонтоза, подобрява паметта.
– Ананасовият сок влияе благотворно върху функцията на бъбреците и черния дроб. Той съдържа бромелаин, който спомага за изгарянето на мазнините и добрия тонус на организма като цяло. Затова той активно се използва в диетичното хранене. Този сок се препоръчва и като лечебно средство при заболяване на бъбреците и при ангини.
– Ябълковият сок се препоръчва при захарен диабет, заболявания на сърдечно-съдовата система, бъбреците, черния дроб, дизентерия, хроничен колит, подагра, ревматизъм, атеросклероза, камъни в бъбреците и жлъчката. Той е идеалната ободряваща напитка при усилен умствен труд. Помага за изхвърлянето от организма на тежки метали. Освен това е богат на пектин, който намалява нивото на холестерола в кръвта и подобрява храносмилането.
– Кайсиевият сок укрепва сърдечната мускулатура. Неговата редовна употреба предотвратява сърдечната аритмия.
– В зелевия сок е открит особен противоязвен витамин U. По тази причина се използва топъл като средство за профилактика на остра язва на стомаха и при киста на дванадесетопръстника. При стоматит и възпаление на венците се препоръчва жабурене с топъл прясноизцеден сок. Освен това зелевият сок спира превръщането на въглехидратите в мазнини, затова е полезен при затлъстяване. Може да се пие до 30 мин преди ядене и между отделните хранения по няколко пъти на ден. Независимо че зелевият сок оказва заздравяващо действие на лигавицата на стомаха, при кризисно обостряне на гастрит или язва не е желателно да се приема. Съответно при затихване на симптомите и оздравяване е изключително полезен.
Припомнете си, че зелевата чорба е най-добрият „лечител“ на махмурлука и изключително полезна за здравето ви. Само внимавайте с количеството й, че съдържа доста сол.
– Тиквеният сок подобрява работата на стомашно-чревния тракт, спомага за жлъчкоотделянето. Отдавна се препоръчва на хора със сърдечносъдови заболявания, съпроводени с отоци. Добре действа при засягане на ставите от обменни причини, при всякакви алергични и кожни реакции.
– Сока от моркови е един от любимите на много хора по цял свят. Той е силен антиоксидант. Парадоксът при морковения сок е ,че има високо съдържание на захар ,а в същото време е много добър регулатор на кръвната захар. Ако сте здрави 2-3 средно големи моркова на ден няма да ви окажат влияние, но ако сте диабетик трябва да намалите количеството и да се консултирате с вашият личен лекар, защото сока от моркови в благоприятно за вас количество може само да ви помогне. Не и да ви навреди. Консумацията на чаша сок от моркови се препоръчва при Ацидоза (Жизнено важните органични, алкални елементи подпомагат да се балансира киселинността на кръвта и кръвната захар.) Акне, Анемия, Атеросклероза, Астма, Рак(Проучванията доказват ,че един морков на ден значително намалява риска от рак.), Холестерол(Пектина в морковите значително намалява нивото на холестерола), Задръстване, натрупване на нежелани частици в нашето тяло (Сокът от моркови е много ефективен в разсейването на слуз от ушите, носа и гърлото. Облекчава запушеният нос, синузита, храчки в гърлото и други подобни нарушения.), Запек, Емфизема, Заболяване на очите, Безплодие (Една от причината за безплодие е липсата на хранителни вещества и ензими в нашата храна. Сокът от моркови приеман редовно е в състояние да помогне на нашето тяло.), Възпаления (Противовъзпалителният ефект на морковите значително спомага за намаляването на артрита,ревматизма,подаграта и други възпаления.), Нарушения на имунната система, Кърмене (Сока от моркови подобрява качеството и количеството на кармата на майките.), Бременност (Консумацията на сок от моркови по време на бременност особено в последните месеци ще намали шанса на вашето бебе да се разболее от жълтеница.), Кожни проблеми, Язва (предотвратява появата на язва.), Задържане на вода (Сока от моркови е деуретик и намалява задържането на вода в нашето тяло,особено за жени по време на месечният им цикъл и при бременни жени.)
При някои заболявания прясноизцедените сокове са противопоказни. При язва, остър гастрит и панкреатит не трябва да се пият кисели сокове: от лимон, портокал, ябълка, касис, горски плодове. В тях има много органични съединения, които повишават киселинността на стомашния сок и могат да предизвикат киселини и болезнен пристъп.
Най-полезните вещества на моркова са съсредоточени точно под кожата или кората му ,така че не го белете! Ако прекалявате с пиенето на сок от моркови вашата кожа може да придобие леко оранжев цвят, така че не внимавайте, но и не се притеснявайте толкова. Това означава ,че вашият организъм се пречиства и много скоро ще възвърнете естественият за вас цвят и ще се почувствате като преродени.
Пълните хора и болните от захарен диабет е желателно да ограничат гроздовия сок. Той съдържа прекалено много глюкоза и калории. Не е желателно да се прекалява с такъв сок и при раздразнени черва.
Помнете, че много от прясноизцедените сокове оказват разхлабващо действие. Затова при склонност към разстройство се препоръчва предварително да се разреждат с вода и да се пият на малки глътки.
Специалистите съветват:
От няколко супени лъжици до 3 чаши на ден в зависимост от вида на сока са ви достатъчни, за да оползотворите максимално полезните свойства от фрешовете. Не пийте повече от това количество, защото всяка крайност е вредна!
източник: giasks.com