Методи за възстановяване на гръбначен стълб
Това е стара методика, която с успех се използва и днес за рехабилитация след травми и различни болести.
Умерените физически упражнения заздравяват мускулния корсет, подобряват кръвообращението и метаболизма, подпомагат произвеждането на вещества, които помагат в регенерирането на тъканите. Забранено е да се упражнявате само в острата фаза на болестта, а също и при силни болки. (1)
Методи за възстановяване на гръбначен стълб
При сериозни увреждания на гръбнака, например при дискова херния с прищипване на нерв или след счупване, физическото натоварване трябва се контролира от специалист.

- Най-доброто упражнение за възстановяването на гръбнака се смята, че е ходенето. Вече след 20 минути спокойна разходка пеша в хрущялната тъкан се подобрява кръвообращението и обменните процеси.

- Много специалисти смятат, че е много важно гръбнакът да се изпъва системно. За тази цел може да си направите примка, която да закачите на някоя греда, и да висите на нея по една минута сутрин и вечер.

- Плуването отпуска и укрепва мускулите ефективно, снема болката.

- Специалните упражнения за разтягане и отпускане също помагат в това направление. Най-важното е да не правите много повторения, да не се претоварвате. (1)
Методи за възстановяване на гръбначен стълб
- Системната и целенасочена работа с помощта на специално подбрани гимнастически упражнения с изправителен характер, които по същество са упражнения за пасивна или активна гъвкавост и силови упражнения преди всичко с изометричен режим на мускулна дейност, довежда до чувствително намаляване както на абсолютния дял на учениците със сколиози (от 50,0% в началото на експеримента на 28,8% в неговия край) така също и най-вече системните занимания с тези упражнения довеждат до чувствително намаляване степента (силата) на гръбначните деформации (сколиозата).
Този факт е категорично доказателство за огромните профилактични възможности на изправителните гимнастически упражнения (корекционната гимнастика). (2)
- Пилатес ще ви помогне да опознаете тялото си и същевременно да го укрепите. Силното тяло, от своя страна, ще ви даде възможност да посрещате ежедневните физически натоварвания.

Какво е пилатес?
Ползи!
източник:
- stavite.com
- Костов К., Здравно-профилактични аспекти на физическото възпитание в училище., Научна конференция с международно участие „Физическото възпитание и спорта в образователната система“., Благоевград 2003г.
- Алтън Хърдман., Пилатес. Лестни упражнения за дома, работата и пътуването., Хермес 2007г.